Читай.net     
♦ Этот смешной мир

Споживач має право

Споживач має право
Нахамив охоронець, неякісний товар, випадково знищили ще не куплений товар?
Що робити в таких ситуаціях? 24tv.ua підготував пам'ятку про ваші права як споживача.
1. Чи обов'язково залишати рюкзак або сумку в камері схову супермаркету?
Ні. Особливо, якщо там у вас залишаються цінні речі, документи тощо. Адже ці осередки, які замикаються на ключ, нічим не відрізняються від інших меблів в торговому центрі. Супермаркет не надає вам послуги зберігання (як у камері схову на вокзалі), ви не укладаєте договір найму (як з банківським сейфом), а тому відповідальність за залишені речі працівники магазину не несуть. Тому заборонити вам увійти на територію закладу з рюкзаком за плечима або невеликою сумочкою охоронці не мають права.

2. Чи можна розгулювати спо супермаркету з домашніми тваринами?
Єдиного акту для всієї території України, який би регулював права власників тварин, немає. Однак локальні Правила утримання тварин громадянами, підприємствами, організаціями, які приймають органи виконавчої влади, зазвичай однакові. За Правилами, розробленими КМДА, наприклад, в пункті «д» частини 7 власникам забороняється заводити собак і кішок в приміщення магазинів. Зазвичай кожен магазин, який проти того, щоб до них проносили або приводили тварин - повідомляє про це.

Але якщо з вас почнуть вимагати штраф за те, що ви пронесли в зал магазину тварина і порушили таким чином санітарні норми - знайте, що законодавством такі штрафи не передбачені. Відповідальність за санітарний стан торгового залу несе магазин. І якщо вас не попередили табличкою, або охоронець на вході не сказав, що з тваринами в магазин не можна - це проблеми адміністрації цієї установи. Максимум - вас можуть попросити вивести тварину з магазину.

3. Чи потрібно платити за ненавмисно розбитий або зіпсований товар?
Не треба. Якщо чашка просто вислизнула у вас з рук - не поспішайте за неї платити. Згідно зі статтею 323 Цивільного кодексу ризик випадкового знищення та випадкового псування майна несе його власник, якщо інше не встановлено договором або законом. Ви - не власник, поки не заплатите за чашку. Якщо працівники закладу наполягають на вашій вині, то її потрібно спочатку довести. Наприклад, в суді. Якщо супермаркет не полінується туди звернутися. Самостійно стягувати такі виплати він не має права. Може тільки зафіксувати факт пошкодження його майна.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець зобов'язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та формах її оплати, а також забороняється примушувати споживача купувати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Розбита чашка - неналежну якість.

4. Чи можна фотографувати товар в супермаркеті?
Так можна. Згідно зі статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб ─ за своїм вибором. Обмеження можуть бути, якщо фотографування стосується національної безпеки, територіальної цілісності. Інших підстав для обмеження права фотографувати товар Конституція не зазначає. Також стаття 50 Конституції України гарантує кожній людині право вільного доступу до інформації про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена. Отже, заборона фотографувати товари суперечить Конституції.

5. Чи можуть працівники магазину заборонити вам обмацувати і оглядати товар?
Зауваження продавців на кшталт «Не чіпайте руками, ми самі вам покажемо» є необґрунтованими. Відповідно до частини 2 статті 700 Цивільного кодексу України, покупець має право до укладення договору купівлі-продажу оглянути товар, вимагати проведення в його присутності перевірки властивостей товару або демонстрації користування товаром, якщо це не виключено характером товару і не суперечить правилам роздрібної торгівлі.

У Правилах роздрібної торгівлі непродовольчими товарами (пункт 11 розділу 2) сказано, що продавець зобов'язаний створити споживачу зручні умови для ознайомлення, вибору та примірки швейних, трикотажних, хутряних, овчинно-шубних (кожухових) товарів і головних уборів.

Також частина 2 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» зобов'язує продавця всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції. Тому покриття в руках навіть шубу вам ніхто заборонити не може.

6. Чи можна по дорозі до каси вжити товар?
Прямої заборони споживати продовольчі товари до моменту їх оплати в Законі «Про захист прав споживачів» немає. Однак, поки ви не заплатите за товар, він є власністю супермаркету. Працівники можуть вам зробити тільки зауваження і попросити заплатити за нього на касі. Якщо відмовитеся оплачувати, то будете мати справу з поліцією.

7. Як оплатити товар, якщо ціна на ціннику і в базі касира відрізняється?
Явище зараз особливо поширене, коли курс гривні стрибає щодня, а продавець змінює ціни, щоб уникнути збитків.

Коли ви купуєте, наприклад, пакет молока, відбувається укладення договору купівлі-продажу з супермаркетом. Згідно зі статтею 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати товар у власність покупцеві, а покупець приймає або зобов'язується прийняти цей товар і сплатити певну грошову суму. У статті 691 ЦК зазначено, що покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу. Отже, грошова сума - ціна - є умовою договору, яка вам відома і на яку ви погоджуєтеся.

Поки ціна молока існує тільки в базі даних, але не на ціннику, продавець або супермаркет не має права вимагати від вас оплати молока за новою ціною. На це умова договору (вона просто не була вам відома) ви не давали згоди. А без загальної згоди обох сторін договір укласти неможливо.

Молоко вам або продадуть за старою ціною, або відмовляться продавати. Причому просто так вам щось не продати не можуть, тому що супермаркет взяв на себе обов'язок продавати товари будь-кому, хто до нього звернеться, тобто виконувати умови публічного договору купівлі-продажу (так само, як і готелі, банки, установи зв'язку) . Це стаття 633 Цивільного кодексу України. Якщо супермаркет необгрунтовано відмовляється від публічного договору, то повинен відшкодувати збитки, завдані споживачеві такою відмовою. Можете з такого приводу звернутися або в адміністрацію супермаркету, або в суд.

8. Чи можна відмовити охоронцеві в супермаркету в огляді своїх речей?
Можна, можливо. Охорона магазину не має повноважень проводити огляд або обшук. Це можуть робити тільки правоохоронні органи, і тільки в разі, якщо є підозра, що людина скоїла адміністративне порушення. Тому, якщо охоронець вимагає показати йому вміст вашої сумки, а ви вважаєте, що підстав для цього немає - вимагайте покликати поліцію.

Втім, можна погодитися показати свою сумку, так само як і чек. Це скоріше владнає конфлікт. І пам'ятайте, що в великих торгових мережах (а часто - і в малих) є засоби відеоспостереження. Тому не варто хитрувати і здійснювати протизаконні дії в супермаркеті.

9. Чи можна повернути товар, якщо не підходить розмір або фасон?
Можна, можливо. Але це стосується непродовольчих товарів. Стаття 9 Закону України «Про захист прав споживачів» прописує право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, у якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня покупки, якщо триваліший строк не оголошений продавцем. При цьому не можна допустити використання товару, потрібно зберегти його товарний вигляд. І чек про покупку теж.

Однак є певні товари, які повертати не можна, навіть якщо їх упаковка залишилася цілою. Цей перелік є вичерпним і встановлюється постановою Кабміну. До них відносяться засоби гігієни, лікарські препарати та ряд непродовольчих товарів (м'які дитячі іграшки, перуки, зубні щітки).

10. Як повернути товар не відповідає якості?
Якщо ви виявили дефекти товару під час гарантійного терміну - відклеїлась підошва черевиків, або розійшовся шов в плаття. Такі недоліки виникають з вини виробника, а тому можна вимагати заміни таких товарів на аналогічні або повернення коштів. Це прописано в частині 1 статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів». Для цього потрібно показати продавцеві чек про оплату. Якщо бажаних черевик або сукні немає в наявності, але вони можуть з'явитися, то вас попросять почекати до їх появи (максимум два місяці). Після цього часу можете вимагати повернення коштів.

Таблички в взуттєвих магазинах на кшталт «Товар обміну не підлягає» варто сфотографувати як доказ, якщо хочете звертатися до суду. Вони є незаконними. Обов'язок продавця - прийняти товар, замінити його або повернути гроші - передбачений частиною 5 статті 8 зазначеного Закону.

Ще один момент - продавець неякісного товару може направити вас до виробника. Але частина 3 статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» дозволяє споживачеві самому вибрати, до кого звернутися з вимогою замінити неякісний товар - до продавця або виробника. Тому продавець не має права відмовити вам.

Опубликовано: 15.03.2017 23:22

Потребитель имеет право



Ваше имя/Ник:

Комментарий:



Перегрузить

Комментарии Комментарии: